بخش پرسش و پاسخ سایت

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

مطابق بند ۲۰ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی صندوق سرمایه گذاری «نهاد مالی است که فعالیت اصلی آن سرمایه گذاری در اوراق بهادار می باشد و مالکان آن به نسبت سرمایه گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک هستند.»

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین ابزار برای افرادی است که می‌خواهند از بازدهی بالا و تنوع سرمایه‌گذاری در بورس بهره‌مند شوند اما زمان و تخصص کافی از بازار سرمایه را  ندارند.

صندوق  های سرمایه‌گذاری بورسی ابزارهای سرمایه‌گذاری هستند که تحت نظارت سازمان بورس منابع مردم را جمع آوری کرده و در اوراق بهادار بورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند. هر صندوق سرمایه‌گذاری دارای اساسنامه و امیدنامه‌ای است که مشخص می‌کند حوزه سرمایه‌گذاری آن چیست.

سبدگردانی چیست ؟

مدیریت دارایی سرمایه گذار (تصمیم به خرید، فروش یا نگه‌داری اوراق بهادار به ‌نام سرمایه‌گذار) در قالب قراردادی مشخص، به منظور کسب انتفاع برای سرمایه‌گذار است.

حداقل مدت قرارداد چیست؟

مدت قرارداد یک سال است ولی با اتمام یک سال طرفین می‌توانند آن را برای یک سال دیگر تمدید کنند و همچنین در طول مدت سبدگردانی، امکان افزایش یا کاهش سرمایه و یا فسخ قرارداد پیش از زمان اتمام قرارداد سبدگردانی نیز وجود دارد.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری برای سبدگردانی اختصاصی چه میزان است؟

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری برای سبدگردانی اختصاصی یک میلیارد تومان است.

واحد صندوق سرمایه گذاری چیست؟

ترکیب دارایی صندوق معرف سبد دارایی صندوق است. خریداران واحدهای سرمایه گذاری، به نسبت تعداد واحدهای خود از کل واحدهای فروخته شده صندوق، مالک بخشی از سبد دارایی صندوق هستند، به بیان دیگر هر واحد سرمایه گذاری صندوق بیانگر نسبت مالکیت هر یک از سرمایه گذاران از دارایی های صندوق و درآمد ناشی از آن دارایی هاست.

سود و زیان سرمایه گذار در صندوق های سرمایه گذاری به چه نحو محاسبه می شود؟

سود و زیان هر سرمایه گذار در هر زمان بر اساس افزایش یا کاهش ارزش هر واحد در آن زمان نسبت به ارزش روز خرید قابل محاسبه و مقایسه است.

منظور از صدور و ابطال چیست؟

به فرآیند سرمایه‌گذاری (خرید واحدهای صندوق) صدور و به فرآیند فروش واحدهای سرمایه‌گذاری (دریافت مبلغ سرمایه‌گذاری شده)، ابطال گفته می‌شود.

قیمت صدور واحد های سرمایه گذاری چیست؟

قیمت صدور همان قیمتی است که سرمایه گذار با آن قیمت ، یک واحد سرمایه گذاری را خریداری می نماید .در اصطلاح صندوق های سرمایه گذاری، به هنگامی که یک سرمایه گذار قصد خرید یک یا چند واحد سرمایه گذاری صندوق را دارد، به اصطلاح باید درخواست صدور واحدهای سرمایه گذاری صندوق را به مدیر صندوق ارائه دهد. درواقع مفهوم خرید و مفهوم صدور، در صندوق های سرمایه گذاری در کنار هم به کار می روند.

چگونه می توان یک واحد سرمایه گذاری خریداری نمود ؟

بعد از تکمیل فرآیند ثبت نام و فعال سازی  حساب سرمایه گذار در صندوق،  سرمایه گذار با ورود به پرتال خود با کد کاربری و رمز عبور پیامک شده و انتخاب گزینه ثبت سفارش، با انتخاب صندوق مورد نظر، انتخاب گزینه صدور، وارد کردن مبلغ سرمایه گذاری و در نهایت تایید سفارش و تایید نهایی به درگاه بانکی متصل می می شود. چنانچه تراکنش با موفقیت انجام شود به داشبورد حساب خود هدایت می شود.

منظور از ابطال واحدهای سرمایه گذاری چیست؟

در اصطلاح صندوق های سرمایه گذاری، به هنگامی که یک سرمایه گذار قصد فروش یک یا چند واحد سرمایه گذاری صندوق را دارد، به اصطلاح باید درخواست ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق را به مدیر صندوق ارائه دهد. در واقع مفهوم فروش و مفهوم ابطال، در صندوق های سرمایه گذاری در کنار هم به کار می روند.

آیا صندوق ها جریمه ابطال دارند؟

خیر هیچ کدام از صندوق های سرآمد جریمه ابطال ندارند.

فرآیند ابطال در صندوق های تحت مدیریت سرآمد به چه شکل است؟

سرمایه گذار به منظور ابطال کل یا بخشی از واحدهای خود می بایست وارد حساب کاربری خود شده، از قسمت ثبت سفارش، ابتدا صندوق مورد نظر و سپس گزینه ابطال را انتخاب  نماید . بعد از درج تعداد واحدهای مورد نظر، گزینه تایید ابطال و سپس تایید نهایی را انتخاب  نماید .  در صورت ثبت درخواست ابطال سرمایه گذار، درخواست ثبت شده در قسمت مدیریت درخواست ها قابل مشاهده است.

چند روز بعد از ثبت درخواست صدور امکان ابطال واحدها وجود دارد؟

با توجه به نوع صندوق حداکثر پس از گذشت ۳ روز کاری بعد از ثبت درخواست صدور، امکان ابطال واحدهای خریداری شده وجود دارد.

آیا می‌توان پس از نمایش واحدها در دارایی، هر زمان اقدام به ابطال واحدها نمود؟

بله، هر سرمایه گذار زمانی که نیاز به ابطال واحدهای خود داشته باشد، در روزهای کاری ( به جز پنج شنبه و جمعه ) می تواند به صورت آنلاین یا حضوری با دردست داشتن مدارک هویتی خود اقدام به ابطال واحدهای خود نماید.

منظور از NAV ابطال چیست؟

NAV ابطال از تقسیم خالص ارزش فروش خالص دارایی‌های صندوق بر تعداد واحدهای صندوق بدست می‌آید. اگر کلیه دارایی‌های صندوق با نرخ روز به فروش برسد و از محل فروش آنها کلیه بدهی‌های صندوق تصفیه شود و باقیمانده بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم گردد، حاصل NAV ابطال خواهد بود.