روشهای مورد استفاده در تجزیه و تحلیل اوراق بهادار

هر گونه تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار تحت مدیریت بخش سبدگردانی اختصاصی سرآمد بر اساس بررسی اطلاعات جمع آوری شده در سطوح اقتصاد کلان، صنعت و شرکت بر مبنای روشهای علمی صورت می پذیرد، انجام کامل فرآیند راستی آزمایی اخبار و اطلاعات دریافتی، تحلیل آماری اطلاعات بر مبنای روشهای استاندارد، بررسی دقیق تاثیرات متغیرهای مختلف موثر بر اوراق بهادار و کمی سازی این تغییرات جهت پیش بینی عایدات آتی، از جمله رویه های عملیاتی شرکت است.

رصد لحظه ای بازار و تغییرات نرخ اوراق و به تبع آن تغییرات بازده، با استفاده از روشهای استاندارد، منجر به شناسایی و انتخاب صنایع برتر و اوراقی می شود که برآیند انتظارات آتی آن حاکی از سود دهی مناسب است. در شرکت سبدگردان سرآمد برای شناسایی این فرصتها از روشهایی مانند: تنزیل عایدات و سود تقسیمی (DDM)، تنزیل جریانات نقدی آزاد (FCF)، ارزش‌گذاری نسبی، ارزش‌گذاری اختیار، ارزش جایگزینی، روشهای P/E بر اساس EPS کارشناسی و یا ترکیبی از این روش‌ها استفاده می شود.

به طور کلی مبنای تجزیه و تحلیل اطلاعات، استفاده از روش بنیادی (Fundamental analysis method) می باشد. از سایر روشهای مبتنی بر علوم رفتاری و روانشناسی بازار مانند تحلیل فنی(Technical analysis method) نیز به عنوان ابزار جنبی استفاده می شود.

منابع مهم اطلاعاتی که سبدگردان برای کسب اطلاعات مورد نیاز خود  به آنها متکی است

با توجه به ابزارهای اطلاع رسانی امروزی، عمده ی منابع اطلاعاتی ما تارنمای نهادهای مرجع و معتبر می باشد. از آنجایی که مبنای تصمیم گیری خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار برای سبدهای اختصاصی شرکت، دسترسی سریع به اطلاعات با کیفیت و دقیق است، از این رو دریافت اطلاعات از منابع رسمی به عنوان راهکار اولیه کسب اطلاعات است ، که پس از این مرحله با مطالعات موردی و بررسی های میدانی نسبت به راستی آزمایی و سنجش درستی اطلاعات و رویدادهای خبری اقدام می شود.

برخی از تارنماهای مورد استفاده به عنوان منابع اطلاعاتی سرآمد عبارتست از:

سازمان بورس و اوراق بهادار، www.seo.ir

شبکه کدال؛ تارنمای مرجع گزارشات مالی شرکت ها، www.codal.ir

تارنمای شرکت بورس اوراق بهادار، www. TSETMC.COM

تارنمای شرکت بورس کالای ایران، www.ime.co.ir

تارنمای شرکت فرابورس ایران، www.ifb.ir

تارنمای بورس فلزات لندن، www.lme.com

تارنمای پایگاه خبرگزاری بلومبرگ، www.bloomberg.com

تارنمای اطلاع رسانی معاملات جهانی فلزات گرانبها، www.kitco.com

تارنمای اطلاع رسانی معاملات جهانی فلزات، www.kitcometal.com

LIVEDATA.IR

 

کنترل تضاد منافع

در فرآیند ارائه خدمات مختلف در شرکت‌های سبدگردان، ممکن است بین منافع این شرکت‌ها، اشخاص وابسته یا کارکنان وی با مشتریان به‌وجود آید. در چنین مواردی، با توجه به مفاد ماده ۱۴ دستورالعمل تأسیس و فعالیت شرکت‌های سبدگردان (مصوب ۱۳۸۹/۰۸/۲۹ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و اصلاحیه مورخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۳)، اولویت با منافع مشتری خواهد بود. در همین راستا نگهداری و گردش اطلاعات مشتریان به صورتی انجام می‌شود که محدودیت‌های لازم جهت حفظ محرمانگی و جلوگیری از دسترسی‌های غیر ضروری کارکنان غیر مرتبط به این اطلاعات، رعایت شود.

به‌منظور کنترل تضاد منافع احتمالی، همچنین در صورتی که شرکت سبدگردان سرآمد بازار یا کارکنان آن در خرید و فروش سهمی ذینفع باشند، مطابق ماده‌ی ۲۷ دستورالعمل تأسیس و فعالیت شرکت‌های سبدگردان، گزارش آن را افشاء می‌نماید.

از آنجایی که عمده درآمدهای شرکت‌های سبدگردان سرآمد بازار ناشی از کارمزدهای مبتنی بر عملکرد سبدگردان حاصل می‌شود، قراردادهای سبدگردانی این شرکت به گونه‌ای منعقد می‌شوند که منافع سرمایه‌گذار و شرکت در یک راستا قرار گیرند. از این رو کلیه عملیات شرکت در راستای افزایش بازدهی سرمایه‌گذاران بوده و تمامی مساعی برای تحقق منافع مشترک به کار گرفته می‌شود. همچنین معاملات اوراق بهادار در سبدهای و صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت این شرکت از طریق شرکت‌های کارگزاری دارای مجوز رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار و با رعایت مقررات ناظر بر این

امر انجام می‌شود. در این خصوص، کلیه الزامات دستورالعمل تأسیس و فعالیت شرکت‌های سبدگردان در مورد کنترل تضاد منافع در معاملات با کارگزاری‌ها در این شرکت رعایت شده و کنترل سطح دسترسی کارکنان شرکت سبدگردان و شرکت کارگزاری به اطلاعات مشتریان انجام می‌شود.

 

روابط تجاری سرآمد با دیگران

شرکت سبدگردان سرآمد در حال حاظر با هیچ شخص حقیقی و یا حقوقی روابط تجاری خاصی که برای شرکت منافع اقتصادی و مالی جاری و یا آتی در بر داشته باشد ندارد. با این حال سبدگردان سرآمد از هر گونه همکاری مشترکی که موجب افزایش توانایی و دانش تخصصی و ارزش آفرینی مشترک شود، استقبال کرده و تمام تلاش خود را برای ارتقاء تعاملاتی که موجب رضایت مشتریان از کمیت و کیفیت خدمات سرآمد شود به کار می بندد.

درآمدها و منافع سرآمد به غیر از کارمزد دریافتی از مشتریان

شرکت سبدگردان سرآمد به غیر از کارمزد ثابت و متغیری که بر اساس قرارداد منعقده فی مابین سرآمد و مشتریان دریافت می نماید، هیچ گونه درآمد و منافع مستقیم دیگری از این حیث کسب نمی کند. تمام منافع حاصل از سبد دارایی های مشتریان متعلق به ایشان است و سبدگردان به غیر از کارمزد و حق الزحمه مندرج در قرارداد سبد اختصاصی هیچگونه حقوق دیگری ندارد. سایر درآمدهای شرکت سبدگردان سرآمد بازار از محل مدیریت صندوق های سرمایه گذاری و همچنین خدمات مشاور عرضه و پذیرش می باشد.

 

منافع حاصل از ارائه ی خدمات سرآمد برای اشخاص ثالث

ارائه ی خدمات سبداختصاصی توسط سرآمد هیچ گونه منفعتی برای اشخاص ثالث ایجاد نمی کند، این مهم در تنظیم قرارداد سبد اختصاصی با مشتریان لحاظ شده است.

 

 

گزارش ذینفعان

سبد‌گردان سرآمد بازار با توجه به الزامات تعیین شده در ماده ۲۷ دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان، ابلاغی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر ارائه گزارش ادواری در مورد ذینفعان که در جهت اعمال نظارت بر فعالیت سبدگردان و کنترل تضاد منافع احتمالی بین شرکت سبد‌گردان و سرمایه‌گذاران مصوب شده ا، گزارش خود را به صورت دوره‌ای بر اساس ماده مذکور و در جهت اعتمادسازی و رضایتمندی ذینفعان پس از شروع به کار ارائه خواهد کرد.
ماده مذکور به صورت تفصیلی در ذیل ارائه شده است:

ماده ۲۷ درصورتی‌که سبدگردان، ورقه‌ی بهاداری خاص را به‌نام مشتری خود خرید، فروش یا نگه‌داری می‌کند در حالی که؛ (الف) شرکت سبدگردان یا اشخاص وابسته به آن یا (ب) کارکنان سبدگردان یا اشخاص وابسته به آن‌ها، در آن ورقه‌ی بهادار مطابق تبصره‌ی ۱ این ماده ذینفع محسوب می‌شوند، و سبدگردان از این موضوع مطلع بوده یا از طریق دریافت گزارش‌های موضوع تبصره‌ی ۲ این ماده از این موضوع مطلع شده باشد، آن‌گاه سبدگردان موظف است بلافاصله کارکنانی که وظیفه‌ی سبدگردانی برای مشتریان را به عهده دارند، از این امر مطلع نکرده، طی گزارش‌هایی که حداقل هرماه تهیه می‌شود حسابرس و امین خود را، از این موضوع مطلع کند و در گزارش‌های دوره‌ای که به مشتری می‌دهد، این موضوع را افشا کند. اطلاعات ارائه شده به کارکنان مذکور، حسابرس، امین و مشتری در اجرای این ماده شامل موارد زیر است:

  • مشخصات ورقه‌ی بهادار
  • شرح منافع ذینفع در آن ورقه‌ی بهادار
  • تاریخ ذینفع شدن و تاریخ خاتمه‌ی ذینفعی (درصورتی‌که قبل از تاریخ گزارش، ذینفع شدن افراد موضوع این ماده خاتمه یافته باشد.)
  • اطلاعات خرید و فروش اوراق بهادار یادشده به نام مشتری از زمان ذینفع شدن یا تاریخ گزارش قبلی هر کدام دیرتر است تا خاتمه‌ی ذینفعی یا تاریخ گزارش هر کدام زودتر باشد. (شامل: تعداد اوراق بهادار معامله شده، تاریخ معامله، قیمت معامله، مبلغ معامله و در صورت دسترسی، مشخصات طرف معامله به تفکیک هر ورقه‌ی بهادار )
  • اطلاعات مربوط به نگه‌داری اوراق بهادار یاد شده در سبد اختصاصی از تاریخ ذینفع شدن یا تاریخ گزارش قبلی هرکدام دیرتر باشد تا خاتمه‌ی ذینفعی یا تاریخ گزارش هر کدام زودتر باشد. (شامل تعداد اوراق بهادار نگه‌داری شده، قیمت تمام شده‌ی هر ورقه و قیمت تمام شده‌ی کل)

تبصره ۱:  درصورتی‌که یک شخص از تغییر قیمت یک ورقه‌ی بهادار، به طور مستقیم یا غیر مستقیم سود یا زیان نماید یا آن ورقه‌ی بهادار برای وی حقوق یا منافعی ایجاد کند یا از معاملات آن ورقه‌ی بهادار منتفع شود یا خود ناشر ورقه‌ی بهادار محسوب شود، آن‌گاه شخص یادشده، نسبت به آن ورقه‌ی بهادار، ذینفع محسوب می‌شود. بنابراین شخص از جمله در شرایط زیر، ذینفع ورقه‌ی بهادار محسوب می‌گردد.

  • درصورتی‌که مالک ورقه‌ی بهادار باشد؛
  • درصورتی‌که اختیار خرید یا فروش ورقه‌ی بهادار را به دیگری اعطاء یا از دیگری دریافت نموده باشد؛
  • درصورتی‌که ورقه‌ی بهادار را قرض گرفته یا قرض داده باشد؛
  • درصورتی‌که پذیره‌نویسی یا فروش ورقه‌ی بهادار را تعهد کرده باشد یا بازاریابی برای پذیره‌نویسی یا فروش ورقه‌ی بهادار را پذیرفته باشد یا مشاور ناشر در زمینه‌ی عرضه ورقه‌ی بهادار باشد یا در این موارد با دیگران مشارکت داشته باشد
  • درصورتی‌که ناشر ورقه‌ی بهادار باشد

تبصره ۲: کارکنان سبدگردان موظف‌اند بلافاصله پس از ذینفع شدن خود یا اطلاع از ذینفع شدن هریک از اشخاص وابسته‌ی خود نسبت به هر ورقه‌ی بهادار، موضوع را با جزئیات کامل به سبدگردان گزارش کنند. در صورت درخواست اشخاص موضوع بندهای ۲ الی ۷ مادۀ ۲۶، سبدگردان موظف به ارائه‌‌ی جزییات این اطلاعات به اشخاص یاد شده خواهد بود. این اطلاعات در حدود قید شده در این ماده، در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد و جزییات اطلاعات به صورت محرمانه نزد سبدگردان نگه‌داری شده و در اختیار مشتریان یا سایر کارکنان (به استثنای کارکنانی که وظیفه‌ی تهیه‌ی گزارش موضوع این ماده را برای حسابرس، امین و مشتری به عهده دارند) قرار نمی‌گیرد.

 

مدیران و نمایندگان مرتبط با مجوز ها

نوع مجوز

نام و نام خانوادگی نماینده مجوز مربوطه

مدیر سبد

حجت بهادری

تحلیل گر

مهدی علیزاده

کارشناس تحلیل

مریم جوبانیان

کارشناس مالی سبد

محمد حسین وهاجی
میترا صالح

مشاور عرضه و پذیرش

سمیه همتی

مشاور سرمایه‌گذاری

سعید رضوانی فرد

تحلیل گر مشاور سرمایه‌گذاری

سمیه همتی

کارشناس مشاور سرمایه‌گذاری

احسان تبریزی دارچین

کارشناس مالی مشاور سرمایه‌گذاری

پژمان شعاع فر